Privátna urologická ambulancia si Vám s hrdosťou dovoľuje oznámiť, že sa stala členom prestížnej spoločnosti SCRS (Society for Clinical Research Sites).

Klinický obraz

Po rozlične dlhom inkubačnom čase sa začnú vytvárať prvé prejavy v genitálnej oblasti, odkiaľ sa šíria buď pokračovaním priamo, alebo autoinokuláciou do slabín a do oblasti hrádze. Primárnou léziu sú svrbiace papuly alebo pustuly, ktoré sa zväčšujú a vredovite rozpadávajú. Spodina týchto defektov je svetločervená, tvorená granulačným tkanivom a ľahko krváca. Proces je nebolestivý a spontánne sa nevyhojí. (Obr. 2-4)

Obr. 2 Calymmatobacterium granulomatis Obr. 2 Calymmatobacterium granulomatis Obr. 2 Calymmatobacterium granulomatis

Rozlišujeme 4 základné formy ochorenia:

  • 1. Nodulárna – počiatočnou léziou je papula alebo uzlíček, ktorý vzniká v mieste infekcie. Uzlík svrbí, je mäkký, začervenaný a nakoniec sa vredovite rozpadáva.
  • 2. Ulcerovegetatívna – najčastejšia - vznikajú veľké nebolestivé lézie, ktoré sa rozširujú a menia na hnisavé vredy. Majú sklon ku krvácaniu. Pomaly sa nepravidelne rozširujú. Obyčajne sú lokalizované v kožných záhyboch a často sa sekundárne infikujú rôznymi baktériami, výsledkom čoho je zápach z vredov.
  • 3. Hypertrofická – zriedkavá forma – v dôsledku proliferatívnych procesov vznikajú veľké masy pripomínajúce genitálne bradavice.
  • 4. Jazvovitá – suché vredy sa hoja jazvovitým tkanivom, čo môže byť spojené s tvorbou lymfatických opuchov.

Častou komplikáciou v pokročilom štádiu ochorenia najmä u žien býva elefantiatický opuch vonkajšieho genitálu.

Predilekčnou lokalizáciou sú genitálna a perigenitálna oblasť, no zanesením infekcie /napr. rukami/ sa môže infekcia rozšíriť na pery, ústnu dutinu, pokožku hlavy, nohy, ruky