Ako sa prenáša HPV?

Bradavice sa šíria priamym kontaktom, pričom sa vírus zachytí na miestach mikroskopických kožných trhliniek a odrenín.Drobné poranenia predkožky a vagíny vznikajú pri pohlavnom styku.

Prenos je veľmi častý pohlavným stykom. Ale nejde o jedinú formu prenosu. Rizikové sú verejné bazény, sprchy, wellness a pod. V súvislosti s pohlavným prenosom je rizikovým faktorom časté striedanie sexuálnych partnerov. Prítomnosť kondylómov zvyšuje riziko prenosu HIV infekcie až o 80 %.

HPV infekcia patrí medzi najčastejšie sexuálne prenosné ochorenie. Nakaziť sa môže muž aj žena. U väčšiny infikovaných dôjde k samovoľnej likvidácii vírusu imunitným systémom. Doba za ktorú toto organizmus dokáže je 8-24 mesiacov.

HPV vírus je zodpovedný temer za všetky prípady rakoviny krčka maternice.

Inkubačná doba je od niekoľkých týždňov až rok. V priemere 2 mesiace.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr.Roman SOKOL, PhD., MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.