Privátna urologická ambulancia si Vám s hrdosťou dovoľuje oznámiť, že sa stala členom prestížnej spoločnosti SCRS (Society for Clinical Research Sites).

Kondylómov

Condylomata accuminata- kondylómy. Liečba spočíva v odstránení viditeľných kožných zmien, teda kondylómov. Používa sa lokálna medikamentózna terapia, ktorú si pacient môže jednoducho aplikovať sám, alebo imunomodulačná liečba.

V lokálnej terapii sa uplatňujú látky pôsobiace antiviroticky a cytotoxicky. Najčastejšie sa používa prísne lokálne podofylin, podofylox, bleomycín, 5- fluorouracil – inhibítor vírusovej DNA, hydroxyforforylmetoxypropylcytozín – Cidofovir, 5-jodo-2-deoxyuridín (IDU). Tiež sa používajú keratolyticky pôsobiace masti s obsahom kyseliny bichlóroctovej, kys. trichlóroctovej.

Imiquimod – je silný induktor cytokínov, výsledkom jeho pôsobenia je stimulácia a posilnenie bunkovej zložky imunitnej odpovede. Patrí k najnovším liekom, aplikuje sa 3- krát týždenne až do vymiznutia kondylómov, max. 16 týždňov.

Interferón alfa – rekombinantne pripravený – má priamy antivírusový účinok a silné imunomodulans. Aplikuje sa priamo do ložísk 2-3x týždenne. Celková doba liečby je 3-8 dní.

Podofylín – živica, ktorá sa získava z koreňa Podophyllum Peltatum L. obsahuje aktívnu účinnú látku podophyllotoxinum, ktorá pôsobí cytotoxicky a zastavuje delenie buniek v metafáze. Na postihnuté plochy sa prísne lokálne nanáša 10-25% alkoholový roztok. Po nanesení je najlepšie roztok nechať dôkladne preschnúť a po cca hodine umyť vodou.

Podofilox – špeciálny krém či roztok s obsahom podfylinu v 0,5% koncentracii. Aplikuje sa zvyčajne 2x denne počas 3 dní, nasleduje 4 dni pauza. Tento cyklus sa môže opakovať 4x.

5- fluorouracil – tento antimetabolit narušuje syntézu vírusovej DNA. Cytostatický krém sa nanáša 1x denne tri dni v týždni a liečba trvá 3-6 týždňov. Zdravá koža penisu musí byť chránená, pretože aplikácia 5-fluorouracilu môže vyvolať exfoliatívnu dermatitídu. Po 3 hodinách je nutné krém zmyť vodou. Je možná aj intrauretrálna aplikácia špeciálnymi aplikátormi pri intrauretálnych kondylómoch. Liečba býva účinná najmä tam, kde terapia podofylínom zlyháva.

Z ďalších terapeutických metód je možné použiť chirurgickú excíziu, elektrokoaguláciu, CO2 laser, Nd:YAG laser, kryoterapia tekutým dusíkom.