Privátna urologická ambulancia si Vám s hrdosťou dovoľuje oznámiť, že sa stala členom prestížnej spoločnosti SCRS (Society for Clinical Research Sites).

Lymphogranuloma venereum

Lymphogranuloma venereum (lymphogranuloma inguinale) – ide o veľmi infekčné ochorenie prenášané pohlavným stykom. Toto ochorenie je časté v tropických a subtropických krajinách – Ázia, Afrika, Južná Amerika.

Po 14 dňovej inkubačnej dobe vznikajú v oblasti genitálu, poprípade na iných miestach podľa spôsobu sexuálneho styku (perianálne, vo faryngu), drobné nebolestivé papuly alebo uzlíčky, ktoré sa ulcerózne rozpadávajú. Zápalový proces postupuje do lymfatických uzlín v okolí genitálu – u mužov do slabinových a u žien častejšie do panvových lymfatických uzlín, ktoré sú po 2-4 týždňoch zväčšené, bolestivé a sú spojené so zapálenou kožou. Dochádza k zhnisaniu týchto uzlín, menia konzistenciu a početnými fistulami vyteká sfarbený sekrét. Zápalové zmeny môžu pokračovať do okolitých tkanív, čo môže viesť k zápalu konečníka, zúženiu konečníka a ďalším komplikáciám. Proces sa hojí jazvami a elefantiatickými zmenami. K celkovým príznakom patrí horúčka, bolesť svalov, kĺbov, hlavy, nechutenstvo, zvracanie a ďalšie. V diferenciálnej diagnostike treba odlíšiť herpes genitalis, syphilis sec., ulcus molle, Hodgkinovu chorobu.

Trachóm a lymphogranuloma inguinale sa v našich podmienkach nevyskytujú.